UVODNI SASTANAK ISTRAŽIVAČKE SEKCIJE

ISTRAŽIVAČKA SEKCIJA KREĆE S RADOM!

Uvodni sastanak je održan 17. studenog 2021. godine, a svi koji nisu mogli prisustvovati mogu u nastavku pročitati što smo sve radili.

1. Upoznavanje studenata s procesom provedbe istraživanja – izlaganje koje je vodila Blanka Ivanovic, studentica prve godine diplomskog studija psihologije na FFZG-u – Blankini tips and tricks

U Izlaganju smo prošli sljedeće cjeline:

• Odabir teme za istraživanje: za inspiraciju oko potencijalne teme treba pročitati veći broj različitih istraživanja koja koriste različitu metodologiju (Hrčak) te ih sistematizirati (na npr. driveu) (1), izabrana tema treba biti realna i provediva (2), potrebno se javiti što prije mentoru, no tek nakon napisanog uvoda i okvirnog pregleda područja (3)

• Problem skala: skale su teško dostupne, neke se plaćaju, postoji problem prijevoda; potrebno se konzultirati s mentorom te pretraživati dostupnost skala preko istraživanja u kojima su korištene; paziti na ♫♪ metrijske karakteristike ♫♪

• Provedba istraživanja: Blanka i sur. koristili metodu snježne grude (česta metoda za online istraživanja) – fb grupe, wapp grupe, tetkina tetka; treba paziti što dajemo do znanja da mjerimo (npr. nećemo govoriti da mjerimo narcizam, jer je to osjetljiva tema), no BEZ laganja

• Pisanje izvještaja: nemoguća jednaka podjela u vašem istraživačkom timu („Tim znači da se svi trudimo da nismo onaj koji zabušava.“) (1), statistički provjeriti „sve živo“ (parcijalizacija, medijatori, moderatori…) (2)

• Dodatni savjeti: tog trenutka kada pronađete dobro istraživanje, odmah zapisati referencu (1), kod zabušavanja u timu, koristiti postavljanje ciljeva – SMART (korisna predavanja iz kolegija: „Motivacija i radno ponašanje“) (2), „Mentori su zapravo spiritualni vođe, ali koristite ih samo za praktična pitanja.“ – izbjegavati prečesto javljanje za svaku odluku, većinu posla radite vi

1. Dogovaranje oko aktivnosti Istraživačke sekcije

• Planirane aktivnosti za ovu godinu: debatiranje (1), predavanje o studiranju u inozemstu + što je kognitivna neuroznanost? (2), programski jezik za statističku obradu podataka – R (3)

• Dodatni prijedlozi: pitati profesore/asistente žele li održati predavanje o nekoj novoj temi u okviru Istraživačke sekcije (1), gledanje filma/dokumentarca psihologijske tematike + rasprava (2), evaluacija tretmana u okviru vanfakultetskih programa (3)